I was looking into baby food products for my baby. In order to get the most out of the price I pay for the product, I want to buy something that has the highest price-performance ratio.
I would like to choose from Hipp baby rice and Gerber single rice cereal, which is now with a new look. However, these two similar products are packaged in different shapes of container. So, which one should I choose considering only to get the most out of any pennies I take? Any thoughts?
0 Comments
Wednesday, Elevator Day.
There are always some days or some time that I desire the elevator more than the others, for example , Wednesday morning. I need to go to the 6th floor within the shortest amount of time; however, the elevator is also more demanding. So, I want to know when should I take the elevator to get the most out of the elevator and reach my goal- step on the 6th floor in time without taking the stairs. Here is a picture and an a screenshot of stopwatch showing the time from 3rd floor to 6th floor. So, how can you formulate this with Algebra and get me to the 6th floor in time to take attendance? Try to list all variables you need to find out to get me there in time using elevator. |
Joanne wardA passionate high school math teacher. Enjoy sharing math with her lovely students. ArchivesCategories |